Hlavní informace

Studijní cesta do Andalusie

studijni-cesta-do-andalusie

 

V květnu 2015 Eva Gnanová a Štěpán Hejzlar z APLA Praha podnikli studijní cestu do Andalusie, v rámci níž navštívili organizaci Federación Autismo Andalucía, která v regionu zajišťuje 12 lokálních organizací a zároveň se snaží poskytovat komplexní služby pro lidi s PAS. Studijní cesta byla realizována díky projektu TWCM a jejím cílem bylo zjistit informace o podmínkách a zkušenostech s podporovaným zaměstnáváním osob se zdravotním postižením ve Španělsku, resp. Andalusii.

 

 

Federación Autismo Andalucía je zaštiťující organizací pro 12 lokálních organizací. V rámci Andalusie se snaží poskytovat komplexní služby osobám s PAS. Ve Španělsku je kulturně a historicky dána mnohem silnější role rodiny, není zde například příliš mnoho pobytových služeb pro lidi s PAS, jelikož se o ně stará rodina. Předsedkyně federace Autismo Andalucía, Rosa Álvarez Pérez, připravila pro naše kolegy velmi nabitý třídenní program.

První den strávila naše dvojice ve městě Sevilla a navštívila denní centrum pro dospělé s PAS. Klienti centra postupují dle individuálního plánu, ve kterém si stanoví 10 cílů, na kterých pracují. Cíle mohou být z oblasti nácviků pracovních, sociálních nebo komunikačních dovedností. Jednou z možností tohoto centra je např. trénink pracovních dovedností v rámci vlastní kavárny. Naši kolegové zavítali také do komunitního centra pro dospělé s PAS, kde probíhá například kurz vaření. A posledním bodem pondělního programu byla návštěva stážisty s AS (pracovní asistence) ve společnosti Carrefour.

Následující den se Eva se Štěpánem přesunuli do města Jeréz, kde se buduje komunitní bydlení Autísmo Cádiz pro 22 nízkofunkčních klientů, které se bude nově otevírat v září 2015. Budou zde 4 domácnosti po cca 6 klientech. Zajímavostí je, že bydlení je v nově postavených domech v rámci původní zástavby. Obyvatelé zde nemají problém s nově vznikajícím zařízením ve svém sousedství. Naše dvojice se také setkala se sebeobhájci Autísmo Cádiz. Skupina čítající 12 sebeobhájců (vysoce funkční autismus, ale pouze jeden s AS) funguje cca 2 roky a byla zřízena rodiči, z jejichž vlivu se však nyní chtějí vymezit. Sebeobhájci projevili značný zájem o výměnný pobyt se sebeobhájci APLA Praha. Odpoledne se Eva se Štěpánem přesunuli do Puerto Real, kde se nachází denní centrum pro dospělé i děti s PAS. Jsou zde různě zaměřené dílny (výtvarná, administrativa, nácviky sebeobslužných dovedností) a speciálně-pedagogická péče. Zajímavostí je, že rodiče mají možnost pozorovat práci s dítětem skrz zrcadlové okno do vedlejší místnosti.

Třetí den pobytu v Andalusii strávila naše dvojice opět v Seville, kde si prohlédla chráněné bydlení (Autismo Sevilla) pro 2 klienty s AS. Pobyt je zde na dobu neurčitou a klienti bydlí samostatně za mírné podpory asistenta či rodičů. Eva se Štěpánem získali informace o zkušenostech s pracovními konzultacemi (např. mladý muž s AS se základním vzděláním, který si práci hledá 2 roky). Odlišností je, že konzultace probíhá ve veřejných prostorech (univerzita, kavárna, apod.). Nezaměstnanost v Andalusii je 35% (mezi absolventy škol dokonce 50%). Kolegové podnikli exkurzi u jednoho zaměstnavatele, centrální pošty pro oblast Sevilly, a setkali se zde se zaměstnancem s AS (pracuje od roku 2013, zpočátku za dopomoci pracovního asistenta, nyní samostatně k oboustranné spokojenosti jeho i zaměstnavatele). V odpoledních hodinách kolegové navštívili administrativní zázemí Autismo Andalucía (dále jen AA). Byl jim prezentován jejich informační systém, metodologie, databáze klientů - cca 300, vše uchovávají v elektronické podobě. Měli zároveň čas na to, aby Rosa Álvarez Pérez zodpověděla jejich dotazy týkajících se služby podporovaného zaměstnávání (dále jen PZ) ve Španělsku, resp. Andalusii.

Zde je souhrn informací, které naši kolegové získali:

-   Nastavení služby PZ je podobné jako v PZ APLA Praha a je členěno do následujících fází:

1. Hodnocení klientů (testy, pozorování, rozhovor s klientem, rodinou, profesionály…)

2. Průzkum pracovních možností (jaká je aktuální pracovní nabídka?)

3. Analýza pracovního místa (případně přizpůsobení pracovního místa nebo náplně)

4. Pracovní trénink a zapracování se

5. Vnější podpora a hodnocení (podpora přirozené podpory na pracovišti, osamostatnění klienta)

Rozdíly oproti ČR jsou následující:

 • nabídek pracovních příležitostí pro lidi s handicapem (na volném trhu práce) je velmi málo (problém pramení z vysoké míry nezaměstnanosti) => nutnost přímo oslovovat zaměstnavatele je větší než v ČR
 • funkční databáze zaměstnavatelů ochotných zaměstnávat lidi se zdravotním postižením (Incorpora Program)- systémové sdílení informací o zaměstnavatelích s jinými NGOs! Systém používají i v dalších zemích, např. Polsko (možná inspirace pro ČR).
 • nemají skupiny ekvivalentní našim JOB klubům
 • restriktivní legislativní rámec (dle mínění AA) => např.: jestliže je klient denního centra přijat na pracovní stáž (či je zaměstnán), ztrácí své místo v centru
 • řada aktivit probíhá v rámci místní komunity, např. společné obědy na univerzitě, konzultace v kavárnách (AA má 1 menší společnou kancelář, konzultace se odehrávají výhradně v terénu).

-  Stát má program na podporu zaměstnavatelů v zaměstnávání OZP, nicméně využívat jej je pro zaměstnavatele velmi administrativně náročné, má malý finanční přínos a tím pádem zaměstnavatelé nevyužívají možnosti zřizování chráněných pracovních míst či jiných výhod státu.

-  Zaměstnavatelé mají povinnost zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Firmy nad 50 zaměstnanců 1% OZP, firmy na 100 zaměstnanců 2% OZP, firmy nad 500 zaměstnanců 5% OZP. Alternativně lze také realizovat nákup zboží od firem zaměstnávajících více než 50% OZP.

-  Existují následující druhy služeb v rámci neziskového sektoru zabývající se zaměstnávání OZP:

 • Denní centra (klienti ani centrum si nesmí vydělávat peníze, např. prodejem výrobků)
 • Occupational Center(„pracovní centra“)
 • Pracovní stáže
 • PZ

-  Možnosti zaměstnání pro lidi se zdravotním postižením jsou následující:

 • otevřený pracovní trh
 • firmy s větším než 50% podílem zaměstnanců se zdravotním postižením

-  Zaměstnávání lidí se zdravotním postižením je zejména financováno z:

 • Regionálních dotací (Junta Andaluciá) + ESF
 • Firemního dárcovství.

-  Ve Španělsku existují služby určené výhradně lidem s Aspergerovým syndromem, ale liší se to podle regionu. Například v Seville to je např. speciální škola pro děti s PAS, komunitní bydlení pro osoby s PAS nebo denní centrum pro dospělé s vyšší mírou podpory. Obvyklé jsou speciální třídy pro děti s PAS.

-  V roce 2004 měly pracovní smlouvu pouze 2 osoby s PAS, v současnosti se počet zaměstnaných osob v Andalusii pohybuje okolo 110 (pozn. počet obyvatel 8,45 mil.).

-  Jiné služby v oblasti pracovního uplatnění klientů (sociální podnikání, chráněné dílny apod.), které jsou poskytovány:

 • denní centra
 • Occupational Center= tréninková pracovní centra s certifikátem (nezřizuje Autismo Andalucía, ale regionální vláda (Junta Andalucia))
 • podporované zaměstnávání.

Celkově naši kolegové hodnotí studijní cestu jako velmi zajímavou a přínosnou a došli k závěru, že lidé ve Španělsku mají před sebou stejné výzvy a řeší stejné problémy jako u nás.

Evu zaujalo, že odborníci řeší řadu totožných problémů jako my, např. vliv očkování na výskyt PAS, alternativní „léčebné“ metody nebo finanční potíže (dostanou dotace pro daný rok až na konci toho roku, tzn. zpětně). Zajímavé pro ní byly návštěvy denních center pro osoby s těžší symptomatikou, které u nás chybí. Velmi pěkně v nich podle Evy pracovali s individuálním plánováním a piktogramy a denní schémata byla všude. Službu PZ poskytují dost podobně jako my, řeší obdobné problémy, např. někteří klienti nejsou příliš motivovaní pracovat (práci berou jako zajímavé zpestření volného času a v případě potíží z práce odejdou), problém u verbálně aktivních klientů, které jejich potřeba povídat „odvádí“ od práce nebo nereálné představy o svých pracovních možnostech.

Dle Štěpána jsou jejich denní centra na výborné úrovni. Dobrá je praxe ve spolupráci NGOs zabývajícími se PZ různých cílových skupin. Velký vliv má v zemi ekonomické krize (obzvláště v Andalusii), dlouhodobá podfinancovanost sociálního systému a výraznější role rodiny.

Více informací o navštívených centrech:

Federación Autismo Andalucía

http://www.autismoandalucia.org/index.php/en/

Asociación Autismo Sevilla

http://www.autismosevilla.org/

Autismo Cádiz (Asociación Provincial de Familiares de Personas Trastornos del Espectro Autista)

http://autismocadiz.org/

 

Další informace

Rychlý kontakt

ico-email

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo-apla

www.praha.apla.cz

www.aspergeruvsyndrom.cz

www.autismus.cz

Partner projektu

Kontaktní formulář

Jméno a přijmení (*)

Vyplňte prosím jméno.
E-mail (*)

Vyplňte prosím email.
Zpráva

Invalid Input
Antispamová kontrola (*)
Antispamová kontrola

neplatný vstup

* pole označená hvězdičkou je potřeba vyplnit.