Hlavní informace

Z domova

Dobrá praxe v ČR i zahraničí - mezinárodní konference společnosti Vzdělávání s.r.o. (únor 2014)

Dvoudenní konference s mezinárodní účasti se soustředila na prezentaci příkladů dobré praxe z ČR a zahraničí v oblasti poskytování služeb dospělým lidem s PAS.

Zápis z konference naleznete zde.

Pojďme do toho společně II: 4. mezinárodní konference

18. a 19. září 2014 se v Brně na půdě Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MZLU konala konference zaměřená na možnosti zaměstnávání a bydlení lidí s PAS, kterou pořádala organizace Vzdělávání s.r.o. Vystoupili zde zástupci Španělské organizace Autismo Burgos a irské Irish Society for Autism, ale i zástupci řady domácích organizací. Vedle APLA Jižní Morava, APLA Vysočina a Pasparta to byly organizace Agapo o.p.s., OÚ a PŠ Nový Jičín, Práh o.s., Rytmus o.s. a Konto Bariéry při Chartě 77.

Číst dál...

Vhodné zaměstnání a tipy, jak zaměstnání získat a udržet

 

Mé zkušenosti jsou zkušenostmi tzv. vysoce funkčního Aspergera, tedy někoho, kdo nepotřebuje nutně podporované zaměstnání, ale „jen“ pomoc. Jinými slovy, kdybych to co vím dnes, věděla už před třinácti lety, tak by mi to výrazně zjednodušilo život.

 

Číst dál...

Vydává autistický strom nějaký zvuk, když se hroutí v lese, kde není nikdo, kdo by ho slyšel?

Aneb jak vidí člověk s PAS práci mezi lidmi, co mají podporu lidí s PAS v popisu práce.

 

Je tomu rok a půl, co jsem vlivem spousty faktorů ukončil své placené působení ve vědě, a stal jsem se na plný úvazek nezaměstnaným na celých devět měsíců. V té době jsem už byl klientem APLA Praha, střední Čechy o.s. a po prvních pár hrdých měsících jsem nastoupil do jejího programu na podporované zaměstnávání (PZ), kde jsem absolvoval jak pracovní diagnostiku, tak simulaci pracovního pohovoru a diskuze nad strukturou životopisu. Práce se ale ke mně nakonec dostala poněkud podivným obloukem.

 

Číst dál...

Pracuji jako masér a jsem spokojený

Poprvé jsem nastoupil do chráněné dílny, když mi bylo 22 let, v září 2007. Co se týče práce, měl jsem sice někdy problémy, ale asi po měsíci jsem se zapracoval a všechno jsem zvládal. Jediným mým problémem byly moje emoce, které byly největší překážkou.

Číst dál...

Kde jsem již pracovala? Jaké mám pracovní zkušenosti?

Pracuji od 15 let – tedy letos v létě to už bude 20 let, co jsem začala pracovat. Pracovní zkušenosti mám takové, že první brigádu mi na celé léto dohodila a to doslova maminčina kolegyně, která měla dceru a ta hledala kolegyni na občasný záskok, když nemohla být v práci kvůli zkouškám – zastupovala jsem ji. Tam jsem také poznala paní Rukavičkovou z firmy Opavia a ta když viděla, jak nepravidelný mám výdělek, tak mi nabídla pevný výdělek a směnu tak, že jsem měla na starost určitý počet firem a mojí povinností bylo jen tam jít, uklidit a umýt všechny regály v prodejně, kde se vyskytovala firma Opavia (ať už byla slaná či sladká).

Číst dál...

Autismus - výše mzdy stanovená podle Vaší skutečné produktivity práce. Systém, který Vám zajistí zaměstnání.

Justine je dívka, která pracuje na částečný úvazek v jedné velmi rušné kavárně – Michel’s Patisserie. Pomáhá s úklidem a mytím nádobí, jelikož kavárna denně obslouží až 1000 zákazníků.

Číst dál...

Moje pracovní zkušenosti

 

Moje představa o povolání, které bych chtěl dělat, se během mého dosavadního života několikrát změnila.      V předškolním věku jsem jako mnoho kluků chtěl být popelářem. S oblibou jsem v úterý a v pátek číhal u okna, až přijedou popeláři s jejich tehdejším oranžovým popelářským vozem Škoda 706 RTK „Kuka“, do kterého vyklápěli tehdy používané stodesetilitrové plechové popelnice, které neměly kolečka, takže se musely valit po hraně. Sledoval jsem je od jejich příjezdu do ulice až do doby, kdy mi na druhém konci ulice zmizeli z dohledu.

Číst dál...

Dospělí lidé s PAS pomáhají rodičům malých dětí s autismem - přiklady dobré praxe

Lidé s autismem vnímají svět jinak. Pro rodiče, kteří pečují o dítě s poruchou autistického spektra je těžké zejména v jeho raném dětství pochopit, co prožívá, proč se zlobí, co ho trápí apod. APLA Praha nabízí všem, kteří chtějí lidem s autismem lépe porozumět, pomoc v nejrůznějších oblastech, a to od diagnostických služeb až po vzdělávací a osvětové aktivity.

Ve středisku rané péče APLA Praha proběhlo nedávno zajímavé setkání.  Do rodičovské skupiny přijala pozvání slečna s PAS, od které se účastníci mohli dozvědět, „jak se žije s autismem“. Měli tak možnost získat informace od člověka, který může hovořit o autismu na základě osobního prožitku. O tom, že jsou taková setkání obohacující pro všechny, svědčí i následující záznam průběhu skupiny, který zpracovala hlavní aktérka setkání. P. Horalíková.

 

Číst dál...

Příklady dobré praxe z ČR, které si zaslouží APLAUS

{jathumbnail}
priklady-dobre-praxe-z-cr-ktere-si-zaslouzi-aplaus

 

Díky vyhlášení soutěže APLA APLAUS jsme měli možnost seznámit se s řadou příběhů, které spojuje téma: autismus jako životní výzva.

Vyhlášení vítězů a předání cen prvního kola soutěže APLA Praha proběhlo 2.4. 2013 v prostorách hlavního partnera APLA Praha, LBBW Bank, a.s. v den, který OSN vyhlásila Světovým dnem porozumění autismu. Příběhy nominovaných, které postoupily do užšího kola jsou silné a instpirující. Posuďte sami.

 

 

Číst dál...

Další informace

Rychlý kontakt

ico-email

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo-apla

www.praha.apla.cz

www.aspergeruvsyndrom.cz

www.autismus.cz

Partner projektu

Kontaktní formulář

Jméno a přijmení (*)

Vyplňte prosím jméno.
E-mail (*)

Vyplňte prosím email.
Zpráva

Invalid Input
Antispamová kontrola (*)
Antispamová kontrola

neplatný vstup

* pole označená hvězdičkou je potřeba vyplnit.