Hlavní informace

Ze světa

Podporované zaměstnávání - praxe z Bolívie

 

Podporované zaměstnávání v praxi - Bolívie.
Manuel je pracovní konzultant z Bolívie. Toto je jeho příklad dobré praxe o služebné Marii (19 let, svobodná). Služby pracovního konzultanta jí pomohly najít si místo a dohodnout si přiměřenou mzdu.

 

Číst dál...

Autismus a práce: společně to zvládneme (publikace Autism-Europe)

Organizace Autism-Europe vydala publikaci, která obsahuje příklady dobré praxe v oblasti zaměstnávání lidí s autismem.

Nechybí ani dva příklady z České republiky: příběh sociální firmy Nakladatelství PASPARTA, kterou založila APLA Praha a další projekt APLA Praha s názvem Together We Can Manage / Společně to zvládneme, na jehož stránkách se právě nacházíte.

 

Číst dál...

Pracuji jako web designer v malé firmě ve Velké Británii

Jmenuji se Angela a jsem pracovní konzultantkou v Anglii. Toto je příběh Jana, třicetišestiletého designera webových stránek, který je ženatý a má dvě děti. Jan má vysokoškolské vzdělání v oboru chemie, ve kterém dříve pracoval.

Číst dál...

Přechod do světa zaměstnání

Každé tři roky je Indiana Resource Center for Autism (IZCA - Indianské centrum zdrojů pro autismus) oficiálně pověřeno, aby provedlo průzkum posouzení potřeb. Součástí tohoto průzkumu je, že rodičům jsou pokládány dotazy na témata, jako je pojištění, omezení práv, dopad vzdělávacích programů, interakce se systémem trestní justice a další závažná témata. Předchozí dva průzkumy se dotazovaly členů rodin s dětmi, které již nadále nenavštěvují školní programy, na zaměstnání jejich synů/dcer s poruchou autistického spektra.

 

 

Číst dál...

Období přechodu ze světa školy do světa práce

Temple Grandin, Ph.D. odborná asistentka, Colorado State Univesity Fort Collins, CO 80523, USA.

Během svých mnoha cest na konferencích o autismu jsem si všimla řady smutných případů lidí s autismem, kteří úspěšně dokončili střední nebo vysokou školu, ale nebyli schopni najíc si trvalé zaměstnání. Někteří se stali věčnými studenty, protože jim prospívala intelektuální stimulace vysoké školy. Pro mnoho schopných lidí s autismem byla vysokoškolská léta těmi nejšťastnějšími (Szatmari et al., 1989).

Číst dál...

Aspergerův syndrom - žádné překážky v Leighově kariéře ve státní správě

aspergeruv-syndrom-zadne-prekazky-v-leighove-kariere-ve-statni-sprave2

Žádat o práci v australské státní správě může být trochu skličující.

Číst dál...

Situace lidí s autismem na Slovensku a analýza slovenského právního systému

{jathumbnail}

 JUDr. Ivan Štubňa (Spločnosť na pomoc osobám s autizmom, SPOSA Bratislava)

Společenská situace není pro lidi s PAS na Slovensku dobrá a asi se ani nedá v blízké době očekávat nějaké zásadní zlepšení, neboť jen málo poslanců a jiných politiků se vyzná v situaci a potřebách lidí s PAS. Neznalost a nezájem převládá i u velkých podniků. Takže se není co divit, že prostředky, které jsou vyčleňovány, jsou malé a velmi neadresné. Stejně všeobecná je i platná legislativa včetně Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Problém takovýchto všeobecných právních úprav je ten, že nevytvářejí dostatek prostoru pro specifická práva konkrétního zdravotního postižení. Podobné to je i v oblasti školství, kde neexistuje žádný rozvojový edukační nebo přípravný program po ukončení docházky do speciální základní nebo praktické školy (SZŠ, PŠ). Situaci rozhodně neprospívá ani to, že jednotlivé složky veřejné správy, ale i poskytovatelů sociálních služeb (zdravotnictví, školství, zaměstnanost, bydlení, sociální ochrana atd. spolu příliš nekomunikují a nefungují jako systémový proces). Důsledkem je nízká efektivita systému sociálních služeb, tzn. že člověk s autismem dosáhne nízké úrovně sociálního statusu na počátku svého produktivního věku i přes zohlednění míry jeho postižení. Celou situaci ohledně lidí s PAS a OZP navíc vůbec není možné sledovat, jelikož na Slovensku není ani žádná dostupná a kontrolovatelná statistika.

Číst dál...

Podporované zaměstnávání v Lotyšsku: aktuální situace

Na lotyšském pracovním trhu se lidé s postižením nejlépe uplatňují jednak v rámci dotovaných pracovních míst a dále v průmyslu a službách (kde se jedná o práce zahrnující nenáročné, elementární úkoly), při sezónních pracích, v zemědělství, v administraci a zpracování dat, v kancelářské práci a v IT sektoru (zejména programování). Hendikepovaní mají zároveň nárok na různé dávky, výživné, odškodné a důchody. Jejich vyplácení a výpočet, jakož i řízení celého systému sociálního zabezpečení a některých dalších služeb sociální podpory má na starosti Státní úřad sociálního zabezpečení (State Social Insurance Agency).

 

Číst dál...

Pracovní studium a podporované zaměstnání: Přístup jednoho školního okresu

Podporované zaměstnání (PZ) je určené lidem, kterým jsou kvůli závažnosti jejich znevýhodnění tradičně odpírány kariérní možnosti. Díky PZ tak pracují po boku lidí bez znevýhodnění a je jim podpora tak dlouho, jak je potřeba (Federální registr, 1984). Úspěšné PZ vyžaduje nepřetržitý kontakt s lidmi se znevýhodněním, investování do zaměstnavatelů a do systému. Lidé se znevýhodněním mají tak větší kontrolu nad svými zdroji (Mank, 1994). Program práce a studia poskytuje důležitý krok v tomto procesu podporovaným studentům v tom, aby zvládli hladce přechod ze života na střední škole do dospělého života. To jim dává lepší šanci v tom, aby se stali zaměstnanými, a aby dosáhli osobních dlouhodobých cílů.

 

Číst dál...

Robova dlouhá, ale úspěšná cesta k zaměstnání

{jathumbnail}

Někdy naše sny vyžadují mnoho práce a úsilí, aby se staly realitou. Mnozí však věří, že podaří-li se jim svého snu dosáhnout, tak to za námahu stojí. To je také případ Roba Hahna a jeho rodičů z Peru v Indianě. Rob absolvoval Maconaquah High School v roce 1994. Jeho rodiče si vždy mysleli, že Rob bude navzdory svého autismu pracovat v komunitě. Plánování Robovy budoucnosti započalo na gymnáziu, kde zkoušel mnoho zaměstnání v prostředí školy a komunity a zjišťoval tak své profesní možnosti.

 

Číst dál...

Další informace

Rychlý kontakt

ico-email

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo-apla

www.praha.apla.cz

www.aspergeruvsyndrom.cz

www.autismus.cz

Partner projektu

Kontaktní formulář

Jméno a přijmení (*)

Vyplňte prosím jméno.
E-mail (*)

Vyplňte prosím email.
Zpráva

Invalid Input
Antispamová kontrola (*)
Antispamová kontrola

neplatný vstup

* pole označená hvězdičkou je potřeba vyplnit.