Hlavní informace

Co je autismus

Poruchy autistického spektra

Poruchy autistického spektra neboli také pervazivní vývojové poruchy jsou takové poruchy, které pronikají do mnoha oblastí vývoje člověka. Řadí se do skupiny vážných znevýhodnění, která poškozují vývoj jedince. Projevují se však různorodě a jsou ovlivněny mírou symptomů typických pro autismus, věkem, mentální úrovní, vrozenými dispozicemi apod. Vědecké epidemiologické studie v současné době uvádějí 1% výskyt poruch autistického spektra v populaci. Celkově tedy v České republice žije zhruba 100 000 osob s touto diagnózou. Toto znevýhodnění postihuje čtyřikrát častěji chlapce než dívky.

Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí, jejíž přesná příčina zatím není známa. Současné studie poukazují na to, že se pravděpodobně jedná o kombinaci několika příčin, především genetických faktorů, různých infekčních onemocnění nebo chemických procesů v mozku. Poruchy autistického spektra se řadí mezi celoživotní znevýhodnění, které se v průběhu života vyvíjí. Prognózu jedince značně ovlivňuje jeho míra symptomatiky, mentální úroveň, specifický přístup ve výchově a vzdělání a přidružené poruchy (např. poruchy řeči, poruchy pozornosti a aktivity, poruchy chování).

Číst dál...

Co je to Aspergerův syndrom

Základní informace o Aspergerově syndromu naleznete zde

Příručka pro dospívající s Aspergerovým syndromem

{jathumbnail}

Cílem příručky je pomoci najít odpovědi na otázky spojené s diagnózou Aspergerova syndromu všem, kteří je hledají.

 

Číst dál...

Autismus a stáří

Rozšíření autismu mezi staršími lidmi

V lednu 2010 byl počet obyvatel Evropské unie odhadován na 501,1 milionu lidí; z tohoto počtu bylo zhruba 87,1 milionů lidí starších 65 let. K uvedenému časovému momentu existuje jen velmi málo statistických údajů o stárnoucích lidech s autismem.

Nejvěrohodnější průzkum, který je k dispozici, udává, že poruchy autistického spektra jsou stejně tak rozšířené mezi starými lidmi, jako je tomu v mladších věkových skupinách, tedy přibližně jeden ze 150 starších lidí je pravděpodobně postižen autismem. Podle průzkumu, který byl v roce 2012 proveden v domácnostech ve Velké Británii, rozšíření autismu v obecné populaci činilo 1,1%. U mužů byl počet vyšší (2%) než u žen (0,3%).

Číst dál...

Podkategorie

Další informace

Rychlý kontakt

ico-email

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo-apla

www.praha.apla.cz

www.aspergeruvsyndrom.cz

www.autismus.cz

Partner projektu

Kontaktní formulář

Jméno a přijmení (*)

Vyplňte prosím jméno.
E-mail (*)

Vyplňte prosím email.
Zpráva

Invalid Input
Antispamová kontrola (*)
Antispamová kontrola

neplatný vstup

* pole označená hvězdičkou je potřeba vyplnit.